نوزادان

 • گزش پشه و کاربرد دورکننده های ...
 • تعویق در شروع تغذیه شیرخواران، ...
 • ویزیت زودتر نوزاد پس از ترخیص ...
 • زنان باردار وابستگی به ضد درده ...
 • شیرخواران و نوپایان

 • تعویق در شروع تغذیه شیرخواران، ...
 • زنان باردار وابستگی به ضد درده ...
 • عدم تغذیه از شیر مادر باعث افز ...
 • شیر مادر؛ باورهای نادرست و واق ...
 • کودکان

 • دود سیگار در آسم کودکان، خطر ب ...
 • گزش پشه و کاربرد دورکننده های ...
 • هوای پاک تر عملکرد ریه کودکان ...
 • شیر مادر؛ باورهای نادرست و واق ...
 • نوجوانان

 • دود سیگار در آسم کودکان، خطر ب ...
 • گزش پشه و کاربرد دورکننده های ...
 • چاقی در نوجوانی، خطر سرطان رود ...
 • هوای پاک تر عملکرد ریه کودکان ...
 • دسترسی سریع

  اخبار پزشکی

  زدن برچسب اشتباه آلرژی به شیر گاو در شیرخواران

  شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۳
  بدون دیدگاه

  اگرچه آلرژی به شیر گاو ( CMA ) یکی از شایعترین آلرژی های غذایی است، به طور شایع تری اشتباهاً به شیرخواران غیر آلرژیک برچسب آلرژی به شیر گاو زده می شود. با این وجود، اطلاعاتی در مورد خانواده ها و شیرخوارانی که برچسب اشتباه آلرژی به شیر گاو به آنها زده شده موجود نیست.
  این یک مطالعه آینده نگر مبتنی بر جامعه بود که در آن تعداد ۱۳۰۱۹ نوزاد سالم از بدو تولد پیگیری شدند و ۳۸۱ نفرشان که هر نوع واکنش احتمالی به شیر گاو را بروز داده بودند وارد مطالعه اصلی شدند.
  از آنها تاریخچه دقیق، و در صورت ایجاب، آزمون های خراش پوستی ( Skin Prick Test ) و چالش خوراکی دهانی ( Oral Food Challenge )انجام شد.
  شیرخواران دارای علایم بالینی منسوب به آلرژی به پروتئین های شیر گاو و شیرخواران با آلرژی به شیر گاو با واسطه ی IgE ، و یک گروه کنترل، به مدت دو تا پنج سال به شکل مقایسه ای مورد پیگیری قرا گرفتند.
  به عنوان نتایج کلی، ۲۴۳ شیرخوار که برچسب اشتباه آلرژی شیر گاو به آنها زده شده بود شناسایی شدند. در مقایسه با ۶۶ شیرخوار با آلرژی به شیر گاو با واسطه ی IgE ، آنهایی که برچسب اشتباه آلرژی به شیر گاو گرفته بودند زودتر تظاهر کرده بودند و معمولاً نشانه ای از درگیری یک عضو بدن داشتند.
  درماتیت آتوپیک تشخیص داده توسط پزشک، بیشترین ارتباط را با زدن برچسب اشتباه آلرژی به پروتئین شیر گاو داشت و به طور اولیه خودش را با راش های پوستی نشان داده بود.
  تحصیلات بالاتر مادر و پدر نیز با زدن برچسب اشتباه آلرژی به شیر گاو ارتباط مستقیم داشت.
  برچسب اشتباه تشخیص آلرژی به شیر گاو به طور تیپیک خودش را در سه ماه اول زندگی با درگیر کردن یک ارگان نشان میدهد.
  درماتیت آتوپیک شیرخوار و تحصیلات دانشگاهی بالاتر والدین با واکنش های با برچسب تشخیصی اشتباه مرتبط هستند.
  دادن آگاهی بهتر به پزشکان و والدین در مورد اهمیت تشخیص واقع بینانه ی آلرژی به شیر گاو ضروری است تا از زدن برچسبهای تشخیصی اشتباه و نتیجتاً کمبودهای تغذیه ای ناشی از آن پیشگیری شود.
  بر اساس مطالعات گسترده ای که تاکنون انجام شده شیوع آلرژی غذایی پایین است، و بر عکس، برچسب تشخیصی اشتباه آلرژی غذایی شیوع بیشتری دارد که قسمتی از مطالعات آن در جریان است.
  در مطالعه ای ۳۰% زنان گزارش دادند خودشان یا یکی از اعضای خانواده شان آلرژی به یک فراورده غذایی داشته اند، و ۲۲% خانم ها از یک غذای خاص به خاطر اینکه ممکن است حاوی ماده آلرژی زا باشد پرهیز میکنند.
  در مطالعه ای دیگر، در ۲۸% کودکان نشانه های آلرژی غذایی از سوی والدین یا پزشک مسئول مراقبت اولیه آنها گزارش شده بود، اما فقط ۸% آن ثابت شد.
  آلرژی به شیر گاو دو نوع است؛ با واسطه ی IgE ، و بدون واسطه ی IgE .
  آلرژی به شیر گاو با واسطه ی IgE به طور تیپیک دقایقی یا حداکثر یک تا دو ساعت پس از خوردن شیر، خود را به شکل کهیر، استفراغ، سرفه، خس خس، و با شیوع کمتری افت فشار خون نشان می دهد. آلرژی به شیر گاو بدون واسطه ی IgE ، خودش را بطور غالب با علایم شکمی ( استفراغ مکرر، با یا بدون اسهال، درد شکمی، و مدفوع خونی) نشان می دهد و ساعتها پس از خوردن شیر اتفاق می افتد.درماتیت آتوپیک فقط گاهی با IgE اختصاصی ضد یک غذا مرتبط است و خیلی ها بدتر شدن اگزما را تظاهری از آلرژی به شیر گاو می دانند. تشخیص آلرژی به شیر گاو با واسطه ی IgE وابسته به تعیین پادتن های IgE اختصاصی ضد پروتئین شیر گاو در بدن است، اما در هر دو نوع آلرژی، آزمون چالش غذایی دهانی می تواند اثبات کننده باشد.
  تظاهرات نامطلوب گوناگونی از سوی والدین به مصرف شیر گاو نسبت داده می شود و باعث می شود انگ آلرژی به شیر گاو به شیرخوار زده شود.
  در مطالعه ای از هر سه بچه برای یک نفر گزارشی از یک واکنش نامطلوب به یک غذا در سن زیر دو سال وجود داشت و شایع ترین غذای متهم شیر بود( ۷.۵% در سن یک سالگی).
  در مطالعه ای دیگر، آمار مشابه ای مشاهده شد ولی تشخیص فقط در یک سوم آنها اثبات شد.
  زدن برچسب اشتباهی آلرژی به شیر گاو باعث تحمیل یک پرهیز غذایی به شیرخوار می شود که ناراحت کننده است و مضراتی هم دارد.

  برای مطالعه متن کامل این مقاله می توانید به
  Medscape مراجعه کنید، عنوان مقاله:
  Mislablled cow’s milk allergy in infants
  Arch Dis Child 6/20/13

  Share Button

  1. دکتر پاینده گفت:

   استاد گرامی دکتر زینلی بابت مطالب مفید و کاربریتون ممنون

  2. مرضیه ثابت گفت:

   سلام آقای دکتر فرزند ما روی صورتش لک لک قرمز رنگ دارد ودایم بی قراری میکند لطفا میشود علتش را توضیح دهید با تشکر ازجنابعالی در ضمن آیا پمادفلویوسینولون برای نوزاد ضرر دارد.باتشکر

   • دکتر مازیار زینلی گفت:

    سلام
    لطفاً از بالای صفحه وارد قسمت فهرست و سپس پرسش و پاسخ بشید و اونجا دوباره پرسش خودتون رو مطرح کنید( از پایین صفحه هم میتونید مستقیماً وارد قسمت پرسش و پاسخ بشید)
    حتماً ذکر کنید که کوچولوی شما چند ماه داره، لکه های قرمز دقیقاً کجای صورتش هستند و از چه سنی ایجاد شدند، آیا زبر هستند، تا حالا چه درمانهایی انجام دادید، خودتون یا پدرش سابقه ای از آلرژی دارید؟

  3. اسماعیل گفت:

   اقای دکتر سلام. فرزند ما دو ماهه است. یک بار مدفوعش کشدار بود و مقدار کمی دانه های خونی کوچک در مدفوع او دیده شد. پس از ان کشدار بودن مدفوع کاهش پیدا کرد و دیگر هرگز لکه خونی دیده نشد . پس از ان مدفوع نوزاد ابکی شد ولی تعداد دفعات دفع در روز تقریبا ۴ بار است . (به نظر معمولی) و گاها آبدار. ایا اینها علایم آلرژی به پروتین گاوی است. لازم به ذکر است دو روز پس از مشاهده لکه های خونی مادر از مصرف لبنیات و پروتین گاوی اجتناب کرد. و قبل از مشاهده لکه های خونی مادر اجیل مصرف کرده بود (دو سه روز).

   • دکتر مازیار زینلی گفت:

    لطفاً از بالای صفحه وارد قسمت فهرست و سپس پرسش و پاسخ بشید و اونجا دوباره پرسش خودتون رو مطرح کنید( از پایین صفحه هم میتونید مستقیماً وارد قسمت پرسش و پاسخ بشید)

  مطالب مرتبط

  اگر دوست دارید در مورد مطلبی که اکنون مطالعه کردید بیشتر بخوانید مطالب زیر را نیز مشاهده کنید.

  دود سیگار در آسم کودکان، خطر بستری را دو برابر می کند

  تعویق در شروع تغذیه شیرخواران، آنقدرها هم در جلوگیری از آلرژی غذایی مؤثر نیست

  کلید درمان درماتیت آتوپیک ( اگزما ) در کودکان، مراقبت پوستی است

  حساسیت به شیر گاو در نوزادان و شیرخواران