نوزادان

 • گزش پشه و کاربرد دورکننده های ...
 • تعویق در شروع تغذیه شیرخواران، ...
 • ویزیت زودتر نوزاد پس از ترخیص ...
 • زنان باردار وابستگی به ضد درده ...
 • شیرخواران و نوپایان

 • تعویق در شروع تغذیه شیرخواران، ...
 • زنان باردار وابستگی به ضد درده ...
 • عدم تغذیه از شیر مادر باعث افز ...
 • شیر مادر؛ باورهای نادرست و واق ...
 • کودکان

 • دود سیگار در آسم کودکان، خطر ب ...
 • گزش پشه و کاربرد دورکننده های ...
 • هوای پاک تر عملکرد ریه کودکان ...
 • شیر مادر؛ باورهای نادرست و واق ...
 • نوجوانان

 • دود سیگار در آسم کودکان، خطر ب ...
 • گزش پشه و کاربرد دورکننده های ...
 • چاقی در نوجوانی، خطر سرطان رود ...
 • هوای پاک تر عملکرد ریه کودکان ...
 • دسترسی سریع

  اخبار پزشکی

  کولیک شیرخوارگی ممکن است آغاز میگرن باشد

  یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۳
  بدون دیدگاه

  کولیک شیرخوارگی‌ ( infantile colic )این گونه تعریف می شود: دوره های تحریک پذیری، بی قراری، یا گریه که هر دوره مساوی یا بیشتر از ۳ ساعت در روز طول بکشد و این مشکل مساوی یا بیشتر از ۳ روز در هفته وجود داشته و برای مساوی یا بیشتر از ۳ ماه ادامه پیدا کند.

  کولیک در سن ۶ تا ۸ هفتگی به اوج می رسد و به طور تیپیک در ۴ ماهگی برطرف می شود. شیوع آن ۵ تا ۱۵٪ است.

  در مطالعه ای که توسط دکتر Gelfand و همکارانش انجام شد،  در شیرخوارانی که مادرانشان مبتلا به میگرن ( migraine ) بودند، کولیک ۲.۶ برابر شایع تر بود.در تحقیقی دیگر، کودکان و نوجوانان دچار میگرن، در شیرخوارگی ۶.۶ برابر بیشتر از کسانی که میگرن نداشتند سابقه ی کولیک داشتند.بر اساس مطالعات انجام شده، ارتباط بین کولیک شیرخوارگی و میگرن  کاملاً قوی است.

  کولیک می تواند برای والدین بسیار استرس آمیز باشد. براساس تحقیق دکتر گلفاند، ۳.۲٪ والدین دارای شیرخوار یک ماهه پذیرفتند که برای ساکت کردن فرزندشان اقدام به تکان دادنهای خشن، محکم مشت زدن بر پشت و حتی فشار دادن بینی برای خفه کردن صدایشان کرده اند؛ در مورد بچه های ۶ ماهه این آمار ۵.۶٪ بود. البته این به معنای این نیست که ۵.۶٪ پدر و مادرها آدم های وحشتناکی هستند، بلکه این اعمال نشانگر خستگی و درماندگی آن هاست.

  علت کولیک ناشناخته است، اگرچه مردم بیشتر دوست دارند علل گوارشی را مقصر بدانند ، بعید است که گاز معده و روده عامل آن باشد. به نظر نمی رسد کولیک ناشی از روش های تغذیه ای باشد. در تغذیه با شیر خشک ( formula ) در مقایسه با شیر مادر ( mother milk ) تفاوت واضحی در شیوع کولیک وجود ندارد. شواهدی از عدم تحمل لاکتوز (  lactose intolerance  ) در شیر خواران کولیکی وجود ندارد.  اگرچه آلرژی به پروتئن های شیر گاو ( cows milk protein allergy )ممکن است نقشی در گروهی از این شیرخواران داشته باشد.

  دکتر گلفاند می گوید بر اساس مطالعه ای ، پروبیوتیک ها ( probiotics ) فایده ای در کولیک نداشته اند. [ البته پروبیوتیک ها در بعضی مطالعات اثر نوید بخشی داشته اند- تازه ها در up to date 2014 – مترجم ]

  کولیک در ساعت های ۵ تا ۱۲ بعد از ظهر بیشتر رخ می دهد که ممکن است ناشی از تغییرات ریتم شبانه روزی ( circadian ) بدن باشد.

  به والدین توصیه می شود که در مدت گریه و بی قراری شیرخوارشان در پی راه های ایمن و نسبتا کم خرج تر باشند، مثلا دادن استامینوفن ، برطرف کردن عوامل محرک ، و در آغوش گرفتن شیرخوار. بغل کردن شیرخوار نیازی به تایید علمی ندارد و استامینوفن ( acetaminophen ) هم داروی شناخته شده و رایجی است. بنابراین می شود ابتدا از روش های ساده و ارزان و در کل مفید تر استفاده کرد.

  حتی اگر کمی کمک کننده باشد برای ما بسیار خوشحال کننده است.

  Medscape Medical News  ۳/۷/۲۰۱۴

   

  Share Button

  1. مهدی صفریان گفت:

   خیلی جالب بود.باید به مردم درباره این موارد هشدار و آگاهی داد تا وضعیت سلامت جامعه بهتر شود.بسیار از شما سپاسگزارم.

  2. علی گفت:

   ممنون آقای دکتر . ببخشید آقای دکتر آیا کولیک به نحوه شیر دهی مادر و مقدار شیردهی بستگی دارد؟ آیا کولیک در دوقلو ها کمتر است ؟آیا سن زایمان مادر در کولیک نوزاد نقش دارد؟ ممنون

   • مازیار زینلی گفت:

    خواهش میکنم.
    در مورد شیرخوارانی که با شیر مادر تغذیه می شوند عواملی مثل تغذیه ناکافی یا بیش از حد و یانگرفتن آروغ می تواند عامل کولیک باشد.
    سن مادر یا دوقلویی ظاهراً تأثیری ندارد.

  3. گلشن گفت:

   ضمن تشکر
   نوزاد من الان۷ ماه داره و از ۳ماهگی خیلی سر و گوشهاشو موقع شیرخوردن میخارونه.حتی الانم همچین کاری رو میکنه .
   خیلی نگرانم چون باباش هم میگرن داره. البته فقط موقع شیرخوردن سرشو میخارونه ها
   ضمنا کولیک هم داره و هنوز هم با اینکه ۷ماهشه گاهی وقتا دل درد میگیره
   چند بار خواستم شربت دایمیتیکون و گریپ میکسچرشو قطع کنم ولی بعد از۲ روز که میگذره خیلی عصبی و کلافه میشه و وقتی دوباره بهش میدم بعد از یک روز خوب میشه موندم چیکار کنم. بعضی ها میگن این داروها برای بچه اعتیادآوره
   به نظر شما چیکار کنم واسه دل درد و خاروندن گوش و سرش؟به نظر شماعلت چیه؟
   خواهش میکنم زودتر جوابمو بدید مونده و نگرانم
   ممنون

   • مازیار زینلی گفت:

    خاروندن سر و گوش ها موقع شیر خوردن، علامتی از میگرن یا یماری خاص دیگری نیست و صرفا ممکنه یه عادت باشه برای سرگرم شدن.
    توجه داشته باشید برای تشخیص کولیک معیارهای اون باید وجود داشته باشه ( تعریف کولیک در مقاله ) ، و اگر والدین میگرن داشته باشند حتما دلیل بر این نیست بچه میگرن داشته باشه، ولی خب احتمالش بیشتر میشه.
    بر اساس مقاله اگه کولیک همون میگرن باشه معمولا با استامینوفن بهتر میشه ، در غیر این صورت احتمال این که میگرن باشه کمتره.
    خیلی از مواقع گریه های کودک غیر طیبعی نیست و فقط علامتی از بیان نیازهای اولیه ای مانند گرسنگی، نیاز به تعویض پوشک، یا نیاز به در آغوش گرفته شدنه.

  4. کاوه پارسی گفت:

   ممنون از مقاله علمی شما! آیا میتوان فرض کرد کولیک و دردهای آن عامل میگرن می شوند یا آنکه بر عکس است یعنی کسانی که قرار است دچار میگرن شوند مقدمه ی آن در برخی موارد کولیک است، تفاوت دو مطلب ذکر شده برای من که یک کودک متبلا به کولیک دارم این است که به هر نحو ممکن سعی کنم فرزندم را آرام کنم، (مثلا آستومینوفن) و یا اینکه منتظر باشم خود بخود خوب شود، در ضمن به نظر می رسد صداهایی مانند سشوار، قراردادن پمپ آکواریوم کنار یا چسبیده به تخت نوزاد در ساکت کردن آن موثر است، آیا ممکن است لرزش این وسائل موجب آسیب به نوزاد شود. بسیار سپاسگزارم

   • دکتر مازیار زینلی گفت:

    درود بر شما
    نوعی از میگرن وجود دارد به نام میگرن شکمی.
    میگرن شکمی خودش را به شکل درد شکم در دوران نوزادی یا شیرخوارگی نشان می دهد.
    در این مقاله اشاره شده که بعضی از انواع کولیک می توانند همان میگرن شکمی باشند.
    اگر فرزند شما گریه هایی دارد که با بغل کردن، تکان دادن یا صداهای خاص آرام می شود میگرن شکمی یا علل جدی دیگر کمتر برایش مطرح می شود و در واقع همان کولیک شیرخوارگی ساده است.
    در بعضی کشورها گهواره هایی برای این شیرخواران ساخته شده است که حالت لرزش ایجاد می کند و به این صورت کودک آرام می شود.
    به نظر نمی رسد لرزشی که شما فرمودید آسیب رسان باشد، به شرط اینکه در حد ملایم باشد.

  5. کاوه پارسی گفت:

   جناب دکتر
   سپاس و درود فراوان، بله همینطور است که میفرمایید یعنی با چنین کارهایی معمولا ساکت می شود، باز از مطلب علمی خوبتان و پاسخ شما سپاسگزارم

  مطالب مرتبط

  اگر دوست دارید در مورد مطلبی که اکنون مطالعه کردید بیشتر بخوانید مطالب زیر را نیز مشاهده کنید.